Co dla nas znaczy zrównoważony rozwój

Raport 2021
Raport 2021
Raport 2021
Raport z postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju za 2022 już jest dostępny!

W zasadzie naszą motywacją jest jedno: RADOŚĆ ŻYCIA. Bo ludzie potrzebują radości życia. A przekąski są tego częścią. Ale to przekonanie oznacza również branie ODPOWIEDZIALNOŚCI. Dążymy do tego, aby stawać się coraz lepszymi pod względem ekologicznych i społecznych skutków naszych działań. Po to, aby w przyszłości ludzie mogli cieszyć się beztroską radością życia. 

Aby nasi klienci, partnerzy oraz wszyscy zainteresowani byli na bieżąco z naszymi postępami publikujemy coroczny Raport Zrównoważonego Rozwoju. Dzięki temu tworzymy przejrzystość i dokumentujemy nasze postępy, ale także przeszkody i wyzwania na naszej drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości w Lorenz.

W Raporcie z postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju za 2022 tok podsumowujemy najważniejsze działania i rezultatu, które osiągnęliśmy w całej Grupie w roku kalendarzowym 2022. Na przykład,  dołączyliśmy do inicjatywy Science Based Target (SBTi) i przyjęliśmy nowy cel promowania rolnictwa regeneratywnego.

sbti
sbti
sbti
Inicjatywa Science Based Targets (SBTi) zatwierdza cele klimatyczne Grupy Lorenz

W 2022 r. Grupa Lorenz dołączyła do inicjatywy Science Based Targets (SBTi) i wyznaczyła sobie naukowe cele redukcji emisji CO2. Te krótko- i długoterminowe cele zostały zatwierdzone przez SBTi pod koniec 2023 roku. 

Czyni nas to jedną z pierwszych firm w naszej branży, która oprócz tradycyjnych celów redukcyjnych wyznaczyła cel redukcyjny w sektorze rolnym oraz długoterminowy cel zerowej emisji netto. 

 

“Wspólnie jako społeczeństwo możemy ograniczyć globalne ocieplenie. Chcemy spełnić nasze zobowiązania i wnieść swój wkład w realizację tego kluczowego dla naszej planety celu - potwierdza Miriam Wollny, manager ds. zrównoważonego rozwoju w Lorenz. – W naszej działalności istotne jest opieranie naszych aktywności na podejściu naukowym. Dlatego cieszymy się, że SBTi oficjalnie potwierdziło zgodność naszych celów na rzecz poprawy klimatu z najnowszymi klimatycznymi odkryciami naukowymi.”

Lorenz członkiem Polskiego Paktu Plastikowego

Polski Pakt Plastikowy to inicjatywa, której głównym zadaniem jest działanie na rzecz obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych. Jest on częścią globalnej sieci Plastics Pact koordynowanej przez Fundację Ellen MacArthur. Jest również pierwszą taką inicjatywą w Europie Środkowo-Wschodniej i ósmym Paktem krajowym na świecie. Lorenz dołączył do Polskiego Paktu Plastikowego w tym roku. W ramach działań przedstawiciele firmy zaangażowani są w kilka grup roboczych, których celem jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań, poprzez dzielenie się wiedzą, doświadczeniem. 

Dołączenie do globalnej sieci Plastics Pact i działania na rzecz zamknięcia obiegu plastiku w ramach Polskiego Paktu Plastikowego są dla nas niezwykle ważne. Cele, które wyznaczone zostały w ramach inicjatywy, są zbieżne z tym, co jako Lorenz zamierzamy zrealizować do 2025 r.

 

PPP
PPP
PPP
Dołączyliśmy do SBTi i wzmacniamy nasze zaangażowanie w zakresie ochrony klimatu

Pod koniec 2022 roku Grupa Lorenz dołączyła do Science Based Targets initiative (SBTi) poczyniając tym samym ważny krok w celu umocnienia swojego zaangażowania i ambicji w zakresie ochrony klimatu. SBTI to współpraca pomiędzy Carbon Disclosure Project (CDP), United Nations (ONZ) Global Compact, World Resources Institute (WRI) i World Wide Fund for Nature (WWF). Inicjatywa ta pomaga przedsiębiorstwom takim jak my wspierać paryskie cele klimatyczne, które mają na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu poniżej dwóch stopni Celsjusza w stosunku do poziomu przedprzemysłowego. 

Zobowiązaliśmy się wobec SBTi do wyznaczenia krótko- i długoterminowych celów redukcji emisji zgodnych z naukowo uzasadnionym celem zerowej emisji netto. W oparciu o kryteria SBTi zrewidowaliśmy nasze cele klimatyczne, rozwinęliśmy naszą strategię dotyczącą klimatu oraz zdefiniowaliśmy działania dla jej realizacji. Cele krótko- i długoterminowe muszą być zatwierdzone przez SBTi.

 

SBTi
SB
SB
LPIF
LPIF
LPIF
Mniej plastiku, więcej recyklingu: nasze opakowania

Postawiliśmy sobie za cel ograniczenie plastiku do niezbędnego minimum, zwiększenie
przydatności do recyklingu oraz wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, stosowanie bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska materiałów.

Nasza misja: #Mniej plastiku podsumowuje nasze podejście: chcemy używać jak najmniej plastiku.

Lorenz: większa odpowiedzialność ekologiczna dzięki standardom recyklingu i FSC MIX
Lorenz: większa odpowiedzialność ekologiczna dzięki standardom recyklingu i FSC MIX
Lorenz: większa odpowiedzialność ekologiczna dzięki standardom recyklingu i FSC MIX
Witamy ponownie! Materiały z recyklingu i FSC MIX to wyraz naszej ekologicznej odpowiedzialności

Nasze nowe kartony z niebielonej, brązowej tektury chronią zasoby naturalne i środowisko – a przy tym świetnie wyglądają. Używamy tektury z certyfikatem FSC® Mix (FSC-C133957) i wyprodukowanej w znacznej części z materiałów recyklingowanych. FSC®, czyli Forest Stewardship Council®, to międzynarodowa organizacja określająca standardy ekologiczne i społeczne dla zrównoważonej gospodarki leśnej.

Etykietę FSC Mix można zamieszczać na produktach, do których wykorzystano drewno pochodzące z lasów posiadających certyfikat FSC®, surowce z recyklingu oraz surowce z kontrolowanych źródeł. Co więcej, nasze zakłady w Polsce, Austrii oraz Niemczech są certyfikowane zgodnie ze standardem FSC® dla wzorcowej gospodarki leśnej.

Długofalowa partnerska współpraca z rolnikami
Długofalowa partnerska współpraca z rolnikami
Długofalowa partnerska współpraca z rolnikami
Długofalowa partnerska współpraca z rolnikami

Stawiamy na długoterminowe partnerstwo z dostawcami, którzy podzielają nasze wartości. Ponad 80 rolników dostarcza ziemniaki z kontrolowanych, kontraktowych upraw do naszej fabryki w Stanowicach. Z niektórymi z nich współpracujemy już od ponad 20 lat! Rygorystyczne wymogi gwarantują kontrolę sposobów uprawy dla dobra środowiska oraz bezpieczeństwa konsumentów - także Twojego. Nie stosujemy roślin modyfikowanych genetycznie. Kontrolowane uprawy kontraktowe dostarczają nam najwyższej jakości ziemniaków a także umożliwiają prowadzenie zrównoważonej gospodarki rolnej z poszanowaniem środowiska naturalnego. Naszym celem jest pozyskiwanie ziemniaków rosnących możliwie najbliżej fabryki. To pomaga nam chronić zasoby naturalne. 

Ziemniaki to bardzo ważny, ale przecież nie jedyny nasz surowiec. Także przy uprawach i przetwarzaniu pszenicy i orzechów ziemnych stawiamy na zrównoważony rozwój.

 

Pszczoły - Nasi Mali Bohaterowie

W Lorenz zrównoważony rozwój jest tematem, który traktujemy bardzo poważnie. Dlatego od kilku lat wspólnie z naszymi rolnikami realizujemy Program Ochrony Pszczół pod nazwą “Pszczoły - Nasi Mali Bohaterowie.” 

Postanowiliśmy wspierać warunki, w których żyją te potrzebne owady.

Rolnicy, którzy uprawiają ziemniaki na nasze chipsy, na wyznaczonych polach wysiewają rośliny miododajne z dostarczonych przez nas nasion. Każdego rolnika wspiera zaprzyjaźniony pszczelarz, który doradza we wszystkich tematach związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin oraz opiekuje się pasieką.

Pszczoły - Nasi Mali Bohaterowie
Pszczoły - Nasi Mali Bohaterowie
Pszczoły - Nasi Mali Bohaterowie

Pszenica: Lorenz partnerem rolników

Od ponad 15 lat współpracujemy z rodzinnymi przedsiębiorstwami rolnymi oraz młynarskimi, z długą tradycją mielenia pszenicy i innych zbóż.

Orzechy ziemne: Lorenz partnerem rolników

Łączy nas też ścisłe, ponad 15-letnie partnerstwo z rolnikami i przetwórcami orzechów ziemnych - na miejscu, w krajach, gdzie są one uprawiane.

Nerkowce: Lorenz partnerem rolników

Stawiamy również na bliską współpracę z lokalnymi przetwórcami orzechów nerkowca – dbając o zrównoważone pozyskiwanie surowca oraz godziwe warunki pracy w Mozambiku.

Zrównoważone łańcuchy dostaw

W naszym zaangażowaniu na rzecz ludzi i środowiska nie jesteśmy sami. Poprzez rozmaite inicjatywy włączamy się we wspólne działania na rzecz zrównoważonego łańcucha dostaw. Blisko i daleko. Dla poszanowania zasobów naturalnych jak i praw pracowników branży przetwórstwa orzechów w Mozambiku czy gdziekolwiek indziej.


Inicjatywa na rzecz Zrównoważonych Łańcuchów Dostaw Produktów Rolnych (Initiative für nachhaltige Agrar Lieferketten, INA)

INA skupia działaczy sektora prywatnego, społeczeństwa obywatelskiego i polityki. My również do niej należymy. Chcemy wspólnie tworzyć bardziej zrównoważone globalne łańcuchy dostaw produktów rolnych i poprawiać warunki życia drobnych rolników. 


Inicjatywa na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Branży Orzechów (Sustainable Nut Initiative, SNI)

Kładziemy nacisk na zrównoważoną uprawę i przetwórstwo orzechów. SNI już od 2015 roku z powodzeniem działa na rzecz wyższych standardów w łańcuchu dostaw orzechów. W 2020 również my przystąpiliśmy do tej inicjatywy.

 

Cashew Development Fund
Cashew Development Fund
Cashew Development Fund
Wysokiej jakości orzechy nerkowca z perspektywą rozwoju:
Cashew Development Fund

Najlepsze jakościowo nerkowce i odpowiedzialność społeczna – nad tym pracujemy wspólnie z Funduszem na Rzecz Rozwoju Branży Orzechów Nerkowca (Cashew Development Fund). W ramach tego funduszu współpracujemy z małymi przedsiębiorstwami rolniczymi w Afryce i dajemy im możliwość sprzedaży ich produktów.

W ramach partnerstwa rozwojowego z niemieckim Towarzystwem na rzecz Współpracy Mięzynarodowej (Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH - GIZ) oraz norweską firmą rodzinną BRYNILD wspieramy rozwój branży orzechów nerkowca w Mozambiku w projekcie "Mozambican Cashew Nut Development Alliance".

W praktyce oznacza to wyższe plony i dochody dla rolników i przetwórców dzięki ulepszonym środkom produkcji oraz rozwijaniu organizacji i kompetencji w całym łańcuchu wartości. Na przykład poprzez naukę w Farmer Business School i na szkoleniach z dobrych praktyk rolniczych. Albo poprzez zakładanie szkółek drzew i plantacji.

Działania podejmowane przez GIZ są częścią projektu ProEcon-PROMOVE Agribiz, finansowanego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Unię Europejską

Kodeks Postępowania Lorenz
Kodeks Postępowania Lorenz
Kodeks Postępowania Lorenz
Dotrzymujemy słowa
Code of Conduct - Kodeks Postępowania Lorenz

W naszym Kodeksie Postępowania zobowiązujemy się do zachowania nienagannego pod względem etycznym, prawnym i ekonomicznym. Nasze zasady obowiązują tak samo we wszystkich krajach. Są one zgodne z konwencjami ONZ oraz podstawowymi standardami pracy określonymi przez Międzynarodową Organizację Pracy (ILO).

Od naszych dostawców i usługodawców również oczekujemy postępowania zgodnego z podobnymi wytycznymi. W tym celu opracowaliśmy Kodeks Postępowania dla Partnerów Biznesowych, który określa reguły dotyczące etyki biznesowej, praw człowieka, standardów pracy oraz ochrony środowiska. Obecnie wprowadzamy go we wszystkich naszych lokalizacjach.

Etyka biznesu i prawa człowieka
Audyty według 4 filarów SMETA

Chcemy także weryfikować naszą etyczną i społeczną odpowiedzialność, zlecając regularne zewnętrzne audyty, i w ten sposób stale się rozwijać. 

SMETA (Sedex Members Ethical Trade Audit), czyli audyt etycznego handlu dla członków organizacji SEDEX, to obecnie najczęściej stosowana w biznesie procedura kontrolna w zakresie zrównoważonego i etycznego postępowania. Nasze zakłady produkcyjne w Hankensbüttel i Neunburgu vorm Wald w Niemczech oraz w Stanowicach w Polsce pomyślnie przeszły w latach 2019 i 2020 audyty według 4 filarów SMETA w obszarach: bezpieczeństwo i higiena pracy, standardy zatrudnienia, środowisko, etyka biznesowa. W kolejnych latach przeprowadzimy audyty w naszych pozostałych lokalizacjach.

Polityka dotycząca praw człowieka

Nasza polityka dotycząca praw człowieka stanowi uzupełnienie naszego Kodeksu postępowania. Możesz zapoznać się z naszą polityką tutaj.