Co dla nas znaczy zrównoważony rozwój

Pierwszy Raport zrównoważonego rozwoju LORENZ jest dostępny!
Pierwszy Raport zrównoważonego rozwoju LORENZ jest dostępny!
Pierwszy Raport zrównoważonego rozwoju LORENZ jest dostępny!
Pierwszy Raport zrównoważonego rozwoju LORENZ jest dostępny!

Tak naprawdę chodzi nam tylko o jedno: RADOŚĆ ŻYCIA. Ponieważ ludzie potrzebują w swoim życiu radości. To leży w naszej naturze. A cieszenie się przekąskami jest tego częścią. Wierzymy w to, ale równocześnie oznacza to dla nas przejmowanie ODPOWIEDZIALNOŚCI. 

Jesteśmy zdeterminowani, aby stale ulepszać wpływ naszych działań na środowisko naturalne i społeczeństwo. 

Po to, by zapewnić, że beztroska radość będzie możliwa także w przyszłości.

Więcej informacji na temat naszego zobowiązania, a także o tym, co już osiągnęliśmy i jakie cele sobie stawiamy, zawarliśmy w naszym pierwszym raporcie.

 

Zaciekawieni?

 

Lorenz: Więcej recyklingu, mniej plastiku
Lorenz: Więcej recyklingu, mniej plastiku
Lorenz: Więcej recyklingu, mniej plastiku
Więcej recyklingu, mniej plastiku

Do tego, by nasze przekąski wylądowały na Twoim stole wciąż świeże, potrzebują sprytnego opakowania. Ale jak to zrobić, gdy równocześnie chcemy oszczędnie korzystać z zasobów naturalnych? Z tym pytaniem zmagają się codziennie nasi specjaliści od opakowań. Naszym celem jest używać tak mało plastiku, jak tylko się da i korzystać z zasobów w zrównoważony sposób. Już teraz puste opakowanie chipsów waży zaledwie kilka gramów.

Nadal jednak pracujemy nad redukcją odpadów opakowaniowych oraz umożliwieniem recyklingu tych materiałów, które są niezbędne. Większość naszych opakowań nadaje się do ponownego przetworzenia. Ale wiemy, że ciągle jeszcze jest wiele do zrobienia.

Lorenz: większa odpowiedzialność ekologiczna dzięki standardom recyklingu i FSC MIX
Lorenz: większa odpowiedzialność ekologiczna dzięki standardom recyklingu i FSC MIX
Lorenz: większa odpowiedzialność ekologiczna dzięki standardom recyklingu i FSC MIX
Witamy ponownie! Materiały z recyklingu i FSC MIX to wyraz naszej ekologicznej odpowiedzialności

Nasze nowe kartony z niebielonej, brązowej tektury chronią zasoby naturalne i środowisko – a przy tym świetnie wyglądają. Używamy tektury z certyfikatem FSC® Mix (FSC-C133957) i wyprodukowanej w znacznej części z materiałów recyklingowanych. FSC®, czyli Forest Stewardship Council®, to międzynarodowa organizacja określająca standardy ekologiczne i społeczne dla zrównoważonej gospodarki leśnej.

Etykietę FSC Mix można zamieszczać na produktach, do których wykorzystano drewno pochodzące z lasów posiadających certyfikat FSC®, surowce z recyklingu oraz surowce z kontrolowanych źródeł. Co więcej, nasze zakłady w Polsce, Austrii oraz Niemczech są certyfikowane zgodnie ze standardem FSC® dla wzorcowej gospodarki leśnej.

Długofalowa partnerska współpraca z rolnikami
Długofalowa partnerska współpraca z rolnikami
Długofalowa partnerska współpraca z rolnikami
Długofalowa partnerska współpraca z rolnikami

Stawiamy na długoterminowe partnerstwo z dostawcami, którzy podzielają nasze wartości. Ponad 80 rolników dostarcza ziemniaki z kontrolowanych, kontraktowych upraw do naszej fabryki w Stanowicach. Z niektórymi z nich współpracujemy już od ponad 20 lat! Rygorystyczne wymogi gwarantują kontrolę sposobów uprawy dla dobra środowiska oraz bezpieczeństwa konsumentów - także Twojego. Nie stosujemy roślin modyfikowanych genetycznie. Kontrolowane uprawy kontraktowe dostarczają nam najwyższej jakości ziemniaków a także umożliwiają prowadzenie zrównoważonej gospodarki rolnej z poszanowaniem środowiska naturalnego. Naszym celem jest pozyskiwanie ziemniaków rosnących możliwie najbliżej fabryki. To pomaga nam chronić zasoby naturalne. 

Ziemniaki to bardzo ważny, ale przecież nie jedyny nasz surowiec. Także przy uprawach i przetwarzaniu pszenicy i orzechów ziemnych stawiamy na zrównoważony rozwój.

 

Pszczoły - Nasi Mali Bohaterowie

W Lorenz zrównoważony rozwój jest tematem, który traktujemy bardzo poważnie. Dlatego od kilku lat wspólnie z naszymi rolnikami realizujemy Program Ochrony Pszczół pod nazwą “Pszczoły - Nasi Mali Bohaterowie.” 

Postanowiliśmy wspierać warunki, w których żyją te potrzebne owady.

Rolnicy, którzy uprawiają ziemniaki na nasze chipsy, na wyznaczonych polach wysiewają rośliny miododajne z dostarczonych przez nas nasion. Każdego rolnika wspiera zaprzyjaźniony pszczelarz, który doradza we wszystkich tematach związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin oraz opiekuje się pasieką.

Pszczoły - Nasi Mali Bohaterowie
Pszczoły - Nasi Mali Bohaterowie
Pszczoły - Nasi Mali Bohaterowie

Pszenica: Lorenz partnerem rolników

Od ponad 15 lat współpracujemy z rodzinnymi przedsiębiorstwami rolnymi oraz młynarskimi, z długą tradycją mielenia pszenicy i innych zbóż.

Orzechy ziemne: Lorenz partnerem rolników

Łączy nas też ścisłe, ponad 15-letnie partnerstwo z rolnikami i przetwórcami orzechów ziemnych - na miejscu, w krajach, gdzie są one uprawiane.

Nerkowce: Lorenz partnerem rolników

Stawiamy również na bliską współpracę z lokalnymi przetwórcami orzechów nerkowca – dbając o zrównoważone pozyskiwanie surowca oraz godziwe warunki pracy w Mozambiku.

Zrównoważone łańcuchy dostaw

W naszym zaangażowaniu na rzecz ludzi i środowiska nie jesteśmy sami. Poprzez rozmaite inicjatywy włączamy się we wspólne działania na rzecz zrównoważonego łańcucha dostaw. Blisko i daleko. Dla poszanowania zasobów naturalnych jak i praw pracowników branży przetwórstwa orzechów w Mozambiku czy gdziekolwiek indziej.


Inicjatywa na rzecz Zrównoważonych Łańcuchów Dostaw Produktów Rolnych (Initiative für nachhaltige Agrar Lieferketten, INA)

INA skupia działaczy sektora prywatnego, społeczeństwa obywatelskiego i polityki. My również do niej należymy. Chcemy wspólnie tworzyć bardziej zrównoważone globalne łańcuchy dostaw produktów rolnych i poprawiać warunki życia drobnych rolników. 


Inicjatywa na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Branży Orzechów (Sustainable Nut Initiative, SNI)

Kładziemy nacisk na zrównoważoną uprawę i przetwórstwo orzechów. SNI już od 2015 roku z powodzeniem działa na rzecz wyższych standardów w łańcuchu dostaw orzechów. W 2020 również my przystąpiliśmy do tej inicjatywy.

 

Cashew Development Fund
Cashew Development Fund
Cashew Development Fund
Wysokiej jakości orzechy nerkowca z perspektywą rozwoju:
Cashew Development Fund

Najlepsze jakościowo nerkowce i odpowiedzialność społeczna – nad tym pracujemy wspólnie z Funduszem na Rzecz Rozwoju Branży Orzechów Nerkowca (Cashew Development Fund). W ramach tego funduszu współpracujemy z małymi przedsiębiorstwami rolniczymi w Afryce i dajemy im możliwość sprzedaży ich produktów.

W ramach partnerstwa rozwojowego z niemieckim Towarzystwem na rzecz Współpracy Mięzynarodowej (Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH - GIZ) oraz norweską firmą rodzinną BRYNILD wspieramy rozwój branży orzechów nerkowca w Mozambiku w projekcie "Mozambican Cashew Nut Development Alliance".

W praktyce oznacza to wyższe plony i dochody dla rolników i przetwórców dzięki ulepszonym środkom produkcji oraz rozwijaniu organizacji i kompetencji w całym łańcuchu wartości. Na przykład poprzez naukę w Farmer Business School i na szkoleniach z dobrych praktyk rolniczych. Albo poprzez zakładanie szkółek drzew i plantacji.

Działania podejmowane przez GIZ są częścią projektu ProEcon-PROMOVE Agribiz, finansowanego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Unię Europejską

Kodeks Postępowania Lorenz
Kodeks Postępowania Lorenz
Kodeks Postępowania Lorenz
Dotrzymujemy słowa
Code of Conduct - Kodeks Postępowania Lorenz

W naszym Kodeksie Postępowania zobowiązujemy się do zachowania nienagannego pod względem etycznym, prawnym i ekonomicznym. Nasze zasady obowiązują tak samo we wszystkich krajach. Są one zgodne z konwencjami ONZ oraz podstawowymi standardami pracy określonymi przez Międzynarodową Organizację Pracy (ILO).

Od naszych dostawców i usługodawców również oczekujemy postępowania zgodnego z podobnymi wytycznymi. W tym celu opracowaliśmy Kodeks Postępowania dla Partnerów Biznesowych, który określa reguły dotyczące etyki biznesowej, praw człowieka, standardów pracy oraz ochrony środowiska. Obecnie wprowadzamy go we wszystkich naszych lokalizacjach.

Etyka biznesu i prawa człowieka
Audyty według 4 filarów SMETA

Chcemy także weryfikować naszą etyczną i społeczną odpowiedzialność, zlecając regularne zewnętrzne audyty, i w ten sposób stale się rozwijać. 

SMETA (Sedex Members Ethical Trade Audit), czyli audyt etycznego handlu dla członków organizacji SEDEX, to obecnie najczęściej stosowana w biznesie procedura kontrolna w zakresie zrównoważonego i etycznego postępowania. Nasze zakłady produkcyjne w Hankensbüttel i Neunburgu vorm Wald w Niemczech oraz w Stanowicach w Polsce pomyślnie przeszły w latach 2019 i 2020 audyty według 4 filarów SMETA w obszarach: bezpieczeństwo i higiena pracy, standardy zatrudnienia, środowisko, etyka biznesowa. W kolejnych latach przeprowadzimy audyty w naszych pozostałych lokalizacjach.